Home > Investor Relations  > Corporate Governance  > Board of Directors  > Board of Directors

        The Board of Directors is an operating and decision-making entity of the Company responsible to the shareholders’ general meeting. The Board of Directors shall perform the following duties in accordance to the law, including but not limited to: to implement the resolutions passed in shareholders’ general meetings; to determine the Company’s development strategy, operation plans and investment proposals; to formulate the Company’s annual financial budget and final account statement; to formulate the Company’s profit distribution plan and plan for recovery of losses; to formulate proposals for the increase or reduction of the Company’s registered capital; to formulate the management system of the Company and supervise its implementation; to determine the risk management, compliance and internal control policies and to formulate systems in relation to the internal control and compliance management of the Company, and to formulate equity incentive plans.

       The Board of Directors of the Company consists of 11 directors including two executive directors, namely Mr. ZHANG Zi’ai and Mr. CHEN Xiaozhou, five non-executive directors, namely Mr. HE Jieping, Mr. XU Long, Ms. YUAN Hong, Mr. ZHANG Guoqing and Mr. LIU Chong, and four independent non-executive directors, namely Mr. CHANG Tso Tung, Stephen, Mr. XU Dingbo, Mr. ZHU Wuxiang and Mr. SUN Baowen.

 

        Directors:

Name

Position

ZHANG Zi’ai

Chairman of the Board, Executive Director

CHEN Xiaozhou

Executive Director, President

HE Jieping

Non-executive Director

XU Long

Non-executive Director

YUAN Hong

Non-executive Director

ZHANG Guoqing

Non-executive Director

LIU Chong

Non-executive Director

CHANG Tso Tung, Stephen

Independent non-executive Director

XU Dingbo

Independent non-executive Director

ZHU Wuxiang

Independent non-executive Director

SUN Baowen

Independent non-executive Director

 

       Mr. ZHANG Zi’ai has become the secretary of the party committee of the Company since May 2018 and serves as the executive director and chairman of the Board since August 2018. Mr. Zhang has held various positions in Bank of China from January 1980 to May 2000, including the deputy head and the head of the foreign trading credit division of the Guangzhou branch, the deputy head of the Renminbi credit division of the Guangdong branch, the senior manager of the operation department of the Hong Kong and Macau Office, the deputy general manager of the Zhongshan branch and the head of the credit division, the director of the office, and the deputy general manager of the Guangdong branch. From June 2000 to October 2016, Mr. Zhang successively served as the secretary of the party committee and the general manager of the Guangzhou Office of China Orient Asset Management Corporation, the member of the party committee and the vice president, the deputy secretary of the party committee and the president of China Orient Asset Management Corporation. From May 2008 to May 2010, he also served as the secretary of the party committee and the chairman of Dongxing Securities Co., Ltd. Mr. Zhang has served as the deputy secretary of the party committee, the vice chairman, the executive director and the president of China Orient Asset Management Co., Ltd. from October 2016 to May 2018. Mr. Zhang graduated from South China Normal University in 1985 with an undergraduate degree and Asia International Open University (Macao) in 2002 with a master’s degree in Business Administration. He holds a professional title of Senior Economist.

Mr. CHEN Xiaozhou has become the executive Director and president of the Company since November 2016. He was accredited as a senior economist by China Construction Bank in December 1995. Mr. Chen had held various positions successively in China Construction Bank, including director of Projects Financing Division of International Business Department of Head Office from October 1994 to June 1996, director of Correspondent Banking Division of International Business Department from June 1996 to March 1997, and deputy general manager of Business Department of Head Office from March 1997 to April 1999. Mr. Chen joined the Company in April 1999 and had served successively as the director of Investment Banking Department until September 2000, Assistant to the President from September 2000 to February 2003, Vice President from February 2003 to December 2008, member of the Party Committee of the Company from December 2008 to June 2013 and Deputy Secretary of the Party Committee of the Company since June 2013. Mr. Chen also acted as chairman of the board of directors of China Cinda (HK) Holdings Company Limited from April 2011 to January 2015, and concurrently as chairman of Nanyang Commercial Bank, Limited since May 2016. Mr. Chen worked as the chairman and executive director of Silver Grant International Industries Limited since February 2006, and served as the chairman and non-executive director since September 2006. He worked as the chairman and executive director of Cinda International Holdings Limited from December 2008 to January 2015. Mr. Chen graduated from Hangzhou University in July 1983 with a bachelor’s degree in economics, the Graduate School of Finance Research Institute of People’s Bank of China in November 1988 with a master’s degree in economics, and the University of New South Wales in Australia in November 2002 with a master’s degree in business.

Mr. HE Jieping has been a Non-Executive Director of the Company since July 2018. Mr. He served successively as the editorial cadre, assistant editor, deputy director and director of the Finance Editorial Department of China State Finance Magazine from August 1985 to May 2001, and during the period from February 1995 to February 1996, he practiced as the deputy county chief of Kazuo County, Chaoyang City, Liaoning Province. He had held various positions successively with China State Finance Magazine from May 2001 to December 2014, including the deputy chief editor (deputy-department level) and chief editor (department level). From December 2014 to July 2018, he has been serving as the deputy secretary of the Party Committee and chief editor (department level) of China State Finance Magazine. Mr. He graduated from the Department of Finance of Hubei College of Finance and Economics (currently known as Zhongnan University of Economics and Law) in 1985 with a bachelors degree in Economics. He has a professional title of deputy editor.

Mr. XU Long has been a Non-Executive Director of the Company since July 2018. Mr. Xu served successively as the cadre and assistant researcher of Regional Finance Department under the Finance Science Institute of the Ministry of Finance (MOF) from August 1991 to October 1994, and during the period from October 1991 to October 1992, he practiced in the Finance Bureau of Mouzhong County, Henan Province. From October 1994 to June 2000, he served successively as the cadre and principal staff of the Infrastructure Department of the MOF. He had held various positions with the MOF From June 2000 to August 2013, including the deputy director of the Project Investment Division, department secretary (deputy-director level) and department secretary (director level) of the Economic Development Department, director of Environment and Resources Division, director of General Division and deputy department-level cadre, and during the period from July 2010 to August 2013, he served as a member of Party Group and deputy head of Department of Finance of Qinghai Province. From August 2013 to July 2018, he has been serving as the deputy head of the Tariff Department of the MOF. Mr. Xu graduated from the Economics Department of Anhui University, majoring in economic management, with a bachelors degree in economics in 1988. He obtained a masters degree and a doctoral degree in economics, majoring in finance, from the Graduate School of the Finance Science Institute of the MOF in 1991 and 2004, respectively. He has a professional title of deputy researcher.

Ms. YUAN Hong has been non-executive Director of the Company since June 2013. She was accredited as an economist by Heilongjiang Branch of PBOC in December 1993. Ms. Yuan was an officer of Heilongjiang Branch of PBOC (Foreign Exchange Bureau) from July 1987 to August 1994 (on secondment to Office of Financial Institutions, Foreign Exchange Business Department of SAFE from October 1990 to August 1994), deputy principal officer and principal officer of Office of Financial Institutions, Management and Inspection Department of SAFE from August 1994 to August 1998. She also served successively as principal officer of Policy Bank Regulatory Office of Bank Regulatory First Division, Policy Bank Regulatory Second Office and Policy Bank Regulatory First Office of PBOC from August 1998 to September 2003. Ms. Yuan was an assistant consultant and deputy director of Policy Bank Regulatory First Office of Third Bank Regulatory Department, director of Off-site Regulatory Office of Fourth Bank Regulatory Department,director of Second Off-site Regulatory Office of Fourth Bank Regulatory Department,and an associate counsel of Fourth Bank Regulatory Department of CBRC from September 2003 to June 2013.Ms Yuan served as a part-time supervisor of the Board of Supervisors of the ADBC from January 2009 to June 2013 and a part-time supervisor of the Board of Supervisors of Export-Import Bank of China from June 2009 to June 2013.Ms. Yuan graduated from Nankai University in July 1987 with a bachelor’s degree in economics.

Mr. Zhang Guoqing has been non-executive Director of the Company since April 2017. Mr. Zhang had successively served as the teaching assistant, lecturer and associate professor of the social science department of Jiangxi University of Traditional Chinese Medicine from July 1990 to September 2000, and the officer of the regulation and supervision department and assistant consultant of the division of regulation of the National Council for Social Security Fund (“NSSF”) from November 2003 to September 2007. From September 2007 to May 2017, he has been acting as the director of the domestic compliance division under the department of regulation and supervision of the NSSF,he has been acting as deputy head of the department of regulation and supervision of the NSSF since May 2017. From March 2010 to June 2016, Mr. Zhang acted as the supervisor of CECEP Wind-power Corporation Co., Ltd. Mr. Zhang graduated from Jiangxi University (now known as Nanchang University) and Zhengzhou University with a bachelor’s degree and a master’s degree in history in 1987 and 1990, respectively. In 2003, he graduated from China University of Political Science and Law with a doctor’s degree in law.

Mr. Liu Chong has been non-executive Director of the Company since August 2017. Mr. Liu is currently serving as the general manager and an executive director of COSCO SHIPPING Development Co., Ltd. (formerly known as China Shipping Container Lines Company Limited), a director of China International Marine Containers (Group) Co., Ltd., a director of COSCO Shipping Financial Co,. Limited,a chairman of COSCO Shipping Leasing Co,. Ltd. (formally known as China Shipping (Group) Leasing Co,. Ltd.) and Shanghai Universal Logistics Equipment Co., Ltd and achairman of the board of directors of Florens International Limited. Mr. Liu Chong has heldseveral positions in various companies, including Guangzhou Maritime Transport (Group) Co., Ltd., Bao’an branch of China Merchants Bank, Guangzhou Maritime Transport GroupReal Estate Company, China Shipping (Group) Company, China Shipping Investment Co.,Ltd., China Shipping Logistics Co., Ltd., China Shipping Haisheng Co., Ltd. and ChinaShipping Finance Co., Ltd., etc. Mr. Liu Chong graduated from Sun Yat-sen University in 1990 with a bachelor’s degree in Economics.

Mr. CHANG Tso Tung, Stephen has been independent non-executive Director of the Company since June 2013 and is a fellow member of the Institute of Chartered Accountants in England and Wales and the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants, respectively. He has been practising as a certified public accountant in Hong Kong for about 30 years and has extensive experience in accounting, auditing and financial management. He was the deputy chairman of Ernst & Young Hong Kong and China until his retirement at the end of 2003. He is also a member of the Investment Committee of Shanghai Fudan University Education Development Foundation and Shanghai Fudan University Education Development Foundation (Overseas). Mr. Chang has served as independent non-executive director of Kerry Properties Limited since December 2012. Mr. Chang served as independent non-executive director of China Pacific Insurance (Group) Co., Ltd from June 2007 to May 2013, and independent director of China World Trade Center Co., Ltd from December 2004 to November 2010. Mr. Chang graduated from the University of London in August 1973 with a bachelor’s degree in science.      

Mr. XU Dingbo has been independent non-executive Director of the Company since June 2013 and is a member of the American Accounting Association. Mr. Xu was a teaching assistant in the University of Pittsburgh and the University of Minnesota and an assistant professor in the Hong Kong University of Science & Technology from 1986 to 2003, and was an adjunct professor in Peking University from April 1999 to April 2009. Since joining China Europe International Business School in January 2004, Mr. Xu has served successively as professor, vice provost and member of management committee, and has also served as member of financial budget committee from October 2009. Mr. Xu has been appointed as independent non-executive director and the chairman of the audit committee of The People’s Insurance Company (Group) of China Limited since September 2009. From December 2009 to November 2011, Mr. Xu served as independent non-executive director and chairman of the audit committee of Sanjiang Shopping Club Co., Ltd.. Mr. Xu has served as independent director and chairman of the audit committee of Dongyi Risheng Home Decoration Group Limited Company since December 2010. Since December 2012, Mr. Xu has served as independent director of Shanghai Shyndec Pharmaceutical Co., Ltd. Mr. Xu has served as independent director of Sany Heavy Industry Co., Ltd since January 2013 and as the chairman of the audit committee since July 2013. Mr. Xu graduated from Wuhan University in July 1983 and October 1986 with a bachelor's degree in science and a master’s degree in economics, respectively. Mr. Xu also graduated from the University of Minnesota in October 1996 with a doctoral degree in accounting.

Mr. Zhu Wuxiang has been independent non-executive Director of the Company since October 2016. He is a professor and PhD tutor of the Department of Finance of Tsinghua University School of Economics and Management, and the Director of the Research Institute of Business Models and Industrial Finance of China Center for Financial Research of Tsinghua University. Mr. Zhu has successively served as a teaching assistant, lecturer, associate professor and professor of Tsinghua University School of Economics and Management since January 1990. He has also been a standing Director of China Society for Finance and Banking and a committee member of the second session of Expert Advisory Committee for Merger, Acquisition and Restructuring under the China Securities Regulatory Commission. Mr. Zhu currently serves as an independent Director of China Fortune Land Development Co., Ltd. an independent non-executive Director of Beijing Properties (Holdings) Limited , an independent Director of Offshore Oil Engineering Co., Ltd. an independent non-executive Director of ZTE Corporation. an independent Director of Dongxing Securities Corporation Limited a supervisor of Unisplendour Co., Ltd. and an external supervisor of Everbright Securities Company Limited. Mr. Zhu graduated from Tsinghua University in 1987, 1989 and 2002 with a bachelor’s degree in engineering, a master’s degree in engineering and a doctoral degree, respectively.

Mr. Sun Baowen has been independent non-executive Director of the Company since October 2016. He possesses a PhD degree in economics and is a professor and PhD tutor. He is also an expert entitling to the special government allowances of the State Council. Mr.Sun was a lecturer of Central University of Finance and Economics from January 1989 to October 1997 and an associate professor of Central University of Finance and Economics from October 1997 to October 2003, and he has been a professor and PhD tutor of in Central University of Finance and Economics since October 2003. Mr. Sun currently serves as a professor of Internet Economic Research Institute of Central University of Finance and Economics, chief consultant of Capital Research Base for Internet and Economic Development in Key Research Base for Philosophy and Social Science in Beijing, a judger of National E-commerce Model City, member of Steering Committee of Professional E-commerce Education under the Ministry of Education, member of National Expert Committee for Accessible Construction and executive member of China Disability Research Society. Mr Sun currently serves as an independent Director of Loften Environmental Technology Co., Ltd. Independent Director of Tianshui Zhongxing Bio-Technology Co., Ltd. and independent Director of Dareway Software Co., Ltd. Mr. Sun obtained a bachelor’s degree and a master’s degree in engineering from Northeastern University in July 1986 and January 1989, respectively, and a doctoral degree in economics from Central University of Finance and Economics in July 2004.

About CINDA | Site Map | Useful Links | Disclaimer

All rights reserved.   CHINA CINDA ASSET MANAGEMENT CO., LTD.  

Copyright © Beijing ICP License No.05020480

TEL:86-10-63080000    FAX:86-10-83329210