Home > Investor Relations  > Corporate Governance  > Senior Management

 

The senior management is the executive entity of the Company responsible to the Board. Please see below for details:

 

Zhang Weidong, President

Mr. Zhang has been the executive Director and President of the Company since January 2020. He worked in China Construction Bank from July 1992 to April 1999 and previously served as the cadre and deputy director of the real estate credit department. He joined the Company in April 1999 and successively held various positions since September 2002 as the deputy director of the asset appraisal department, the general manager of the asset appraisal department, the general manager of the market development department, the head of the reorganization leading panel office, the head of the strategic investors introduction and listing panel office, the head of the listing preparation leading panel office, the general manager of the investment and financing management department, the Board Secretary (concurrently serving as the general manager of strategic development department, the director of the financial risk research center and the director of the postdoctoral management office) and the Assistant to the President of the Company. From November 2015 to October 2019, he successively held various positions in China Trust Protection Fund Co., Ltd., including the executive director, vice president and president. Mr. Zhang has been serving as the deputy secretary of the Party Committee of the Company since October 2019, and serving as the non-executive director and chairman of NCB Hong Kong since November 2020. Mr. Zhang graduated from Tongji University in 1989 with a bachelor’s degree in Engineering and graduated from Renmin University of China in 1992 with a master’s degree in Economics. He holds the professional title of Senior Economist.  

 

Liu Ligeng, Vice President

Mr. Liu has been serving as the Vice President of the Company since June 2015. From July 1988 to September 2003, Mr. Liu had served as an officer and deputy head of the education division, human resources division, and human resources and staff training division of PBOC. He served as a researcher, the head and the deputy director (deputy head) of the human resources department of the CBRC from September 2003 to January 2014. Mr. Liu joined the Company in January 2014 and served as the chairman of the labor union of the Company. He has been serving as a member of the Party Committee of the Company since January 2014. He graduated from Beijing Normal University in 1988 with a bachelor’s degree in Education and obtained a Diploma (equivalent to graduate degree) from Hunan College of Finance and Economics (currently known as Hunan University) in 1998. He holds the professional title of Economist.

 

Hu Jiliang, Vice President

Mr. Hu has been serving as the Vice President of the Company since March 2020. He was employed by PBOC from December 1981 to February 1985. He held various positions in Industrial and Commercial Bank of China from February 1985 to April 2000, including the deputy manager of Quzhou Trust Investment Company, the director of the infrastructure construction office and the director of the planning loan section of Quzhou branch, the general manager of Zhejiang Industrial and Commercial Real Estate Company, the deputy general manager (in charge) of the asset management department and the deputy director (in charge) of the asset risk management division of Zhejiang branch. From April 2000 to December 2019, he held various positions in China Huarong Asset Management Co., Ltd., including the senior manager, the assistant to general manager and the deputy general manager of the Hangzhou office, as well as the deputy director of the first reorganization office, the marketing director, the assistant to president and the vice president. During the period from March 2006 to January 2014, he served as the general manager, the vice chairman and the chairman of the board of directors of China Huarong Financial Leasing Co., Ltd. He has served as the member of the Party Committee of the Company since December 2019. Mr. Hu graduated from Hangzhou Cadre’s Institute of Finance and Management majoring in Banking Management in 1997, and graduated from The University of Hong Kong with an MBA degree in August 2003. He holds the professional title of Senior Economist.

 

Zhao Limin, Vice President

Mr. Zhao has been serving as the Vice President of the Company since May 2021. He worked in China Construction Bank from July 1993 to September 1999, and joined the Company in September 1999. He had held various positions successively, including the deputy director of the Hohhot office, the general manager of the Jilin branch and the general manager of Cinda Investment. He has been serving as the Assistant to the President of the Company from August 2019 to May 2021, He has been serving as a member of the Party Committee of the Company since December 2020 , and serving as the director and chairman of Cinda Real Estate since December 2020. Mr. Zhao obtained a bachelor’s degree in Economics from Liaoning University in 1993. He holds the professional title of Senior Economist.

 

Li Hongjiang, Vice President

Mr. Li has been serving as the Vice President of the Company since May 2021 . He worked in China Construction Bank from August 1992 to September 1998, and joined the Company in July 2001. He had held various positions successively, including the deputy general manager of the Guangdong branch, the general manager of the Jilin branch and the general manager of the asset operation department of the Company. He has been serving as the Assistant to the President of the Company from August 2019 to May 2021, He has been serving as a member of the Party Committee of the Company since December 2020, and serving as the director and chairman of Jingu Trust since January 2021. He obtained a bachelor’s degree in Economics, a master’s degree in Economics and a doctorate in Economics from Dongbei University of Finance and Economics in 1992, 1999 and 2001 respectively. He holds the professional title of Senior Economist.

 

Luo Zhenhong, Chief Risk Officer

Mr. Luo has been serving as the Chief Risk Officer of the Company since October 2013. From July 1988 to April 1999, Mr. Luo held various positions in China Construction Bank. Mr. Luo joined the Company in April 1999 and served as the deputy general manager and the general manager of legal department, the general manager of the legal and compliance department of the Company. From October 2008 to November 2012, Mr. Luo served as the vice president of the banking law division of China Law Society and has served as the vice president of China Banking Law Society since November 2012. Mr. Luo graduated from Peking University with a bachelor’s degree in Law in 1988, a master’s degree in Law in 2002, and an EMBA degree in 2012.

 

Ai Jiuchao, Board Secretary

Mr. Ai has been serving as the Board Secretary of the Company since April 2016. He held various positions in China National Coal Allocation Corporation, the Ministry of Coal Industry and the National Coal Industry Bureau from June 1989 to September 2000. Mr. Ai joined the Company in September 2000. He served as the deputy head and deputy head (at the grade of director) of the chief executive office, the general manager of the compliance management department and the head of the board office. In addition, he has also served as the general manager of strategic development department and the director of the financial risk research center. He has been serving as the director and chairman of Cinda Securities since November 2020. Mr. Ai graduated from the China University of Mining and Technology and obtained a bachelor’s degree in Engineering in 1989. He had also obtained a bachelor’s degree in Economics from Renmin University of China in 1996 and an EMBA degree from China University of Mining and Technology in 2002. He holds the professional title of Senior Economist.

 

Yang Yingxun, Chief Financial Officer

Mr. Yang has been serving as the Chief Financial Officer since August 2020. He worked in China Construction Bank Trust and Investment Corporation from July 1996 to May 1999. Mr. Yang joined the Company in May 1999. He had held various positions, including the financial director of Cinda Property and Casualty Insurance Co., Ltd., the financial director and vice president of Happy Life, and general manager of planning and finance department. He has been serving as a non-executive director of NCB Hong Kong since September 2020. Mr. Yang obtained a bachelor’s degree in Economics from the University of International Business and Economics in 1996 and an MBA degree from Tsinghua University in 2006. Mr. Yang holds the professional title of Economist.

 

About CINDA | Site Map | Useful Links | Disclaimer

All rights reserved.   CHINA CINDA ASSET MANAGEMENT CO., LTD.  

Copyright © Beijing ICP License No.05020480

TEL:86-10-63080000    FAX:86-10-83329210

Beijing public network No. 11010202009130